Inicjatywa: od parafii do diecezji

Co się wydarzyło w parafii?

 

W ubiegłym roku Oaza Dorosłych zaprosiła wiernych Parafii Rzymskokatolickiej Pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie do modlitwy wielkopostnej za kapłanów posługujących w ich wspólnocie. Modlitwa była duchowym wsparciem dla księży na drodze ich powołania w służbie bliźnim. Dla parafian stanowiła swoistego rodzaju postanowienie wielkopostne, będące wyrazem modlitewnej troski za duszpasterzy. W intencji księży wierni odmawiali Litanię do św. Józefa oraz modlitwę za kapłanów św. Urszuli Ledóchowskiej.

https://bielsko.gosc.pl/doc/6751230.Siedmiu-ksiezy-ze-Skoczowa-z-osobista-obstawa-parafian

 

Rozszerzenie inicjatywy 

W Wielkim Poście 2022 pragniemy zaprosić wszystkich wiernych naszej diecezji do podjęcia modlitwy za jednego z kapłanów posługujących w kościele bielsko-żywieckim albo znanego nam księdza z innej diecezji. W wielkopostnej modlitwie za kapłanów będziemy prosić Boga o potrzebne dla nich łaski za wstawiennictwem świętego Jana Sarkandra, gdyż „moc modlitwy wnosi światło w sytuacje mroku”. W Wielkim Poście 2022 będziemy odmawiać Litanię do świętego Jana Sarkandra wraz z modlitwą w intencji konkretnego kapłana.

 

Czas modlitwy

Zapraszamy więc do wspólnej wielkopostnej modlitwy za kapłanów posługujących w naszych Parafiach. Zachęcamy wszystkich wiernych do podjęcia duchowego wyzwania – a ściślej postanowienia wielkopostnego - które przybierze formę modlitwy za jednego z księży. Chcemy nasze intencje modlitewne rozpocząć w Popielec (02.03. 2022 roku) i wytrwać w nich aż do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednocześnie w dowolnym momencie trwania Wielkiego Postu można dołączyć do wspólnoty osób modlących się. Warto też rozważyć swoją sytuację i modlić się za księdza albo w jeden, wybrany - dzień tygodnia albo włączyć się w codzienną modlitwę. Oprócz modlitwy indywidualnej, jeżeli będzie to w zgodzie z pragnieniem serca, można ofiarować więcej, np. dodatkowo uczestniczyć w Eucharystii, adoracji lub podejmując post w intencji tegoż kapłana.

 

Jak zacząć?

  • Zapoznaj się z tekstami zamieszczonymi w modlitewniku (dostępne w zakładce: materiały do pobrania).
  • Zastanów się, za którego kapłana chcesz się modlić?
  • Przystąp do osób modlących się i zgłoś się przez zakładkę DOŁĄCZ albo wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: modlitwa@gmail.com lub wypisując papierowa deklarację, która będzie dostępna w Twojej parafii.

Idea

Wierzymy, że czas poświęcony na modlitwę, która płynie z głębi serca, buduje dobro oraz stanowi obraz pięknej jedności kościoła. Potrzebujemy dobrych, światłych i bożych Księży. Prośmy o nich za wstawiennictwem patrona diecezji – świętego Jana Sarkandra.

 

„Modlitwa nigdy nie jest czynem abstrakcyjnym czy prywatnym. Jest zawsze nierozerwalnie związana z miłosierdziem. Tylko wtedy, gdy łączymy modlitwę z miłością bliźniego, jesteśmy w stanie zrozumieć przesłania Pana”

Papież Franciszek